Po raz piąty w Ostrowie Wielkopolskim wystawione zostało Misterium Męki Pańskiej pod mocnym tytułem „Dramat Człowieka”. Sceny ostatnich chwil życia Jezusa odegrane zostały w Parku Miejskim, ulicach miasta i Konkatedrze.  

– Przeżyjmy tą tajemnicę męki Pana Jezusa w skupieniu, ciszy, w pewnej refleksji. Być może ktoś z nas odnajdzie w tym przedstawieniu siebie, swoich bliskich, swoje problemy, to wszystko, co nosi w swoim sercu, albo co przynosi codzienne życie – powiedział na początku proboszcz ostrowskiej Konkatedry ks. kan. Krzysztof Nojman jednocześnie witając zgromadzonych. Witała również młoda rodzina – małżonkowie z małym synkiem.

Misterium Męki Pańskiej rozpoczęło się od przybycia Jezusa z gromadą dzieci. Sceny z Wieczernika, Ogrodu Oliwnego, sądu Kajfasza oraz sądu Piłata przeplatane były obrazem współczesnej rodziny. Zapracowany ojciec, zabiegana matka, syn słuchający muzyki, córka z telefonem w ręce i wspólna wieczerza, która przeplatana jest kłótniami. W parku odegrana została realistyczna scena biczowania, w której udział wziął współczesny ojciec. Stamtąd Jezus w obstawie rzymskich legionistów, którzy byli także na koniach, przeszedł w drodze krzyżowej na golgotę, która znajdowała się przy Konkatedrze. Chrystus ukrzyżowany został wraz ze złym łotrem – ojcem i dobrym łotrem – matką. Ciało Zbawiciela przeniesione zostało do grobu w Konkatedrze, którym był konfesjonał. Zgromadzeni w kościele mogli wysłuchać spowiedzi dwojga młodych ludzi – córki i syna ukrzyżowanych rodziców. W konfesjonale ukrzyżowany Chrystus zamienił się w Najświętszy Sakrament.

Po zakończeniu V Ostrowskiego Misterium Męki Pańskiej zgromadzona publiczność opuszczając Konkatedrę otrzymała chlebek, którym mogła podzielić się z innymi bliskimi, znajomymi oraz broszurkę z rachunkiem sumienia. Przed kościołem aktorzy zbierali datki na organizację misterium.

W Misterium zagrało ponad sto osób – dzieci, młodzież ze szkół średnich i gimnazjów, studenci, dorośli, kapłani z parafii ostrowskich i inni. W rolę rzymskich legionistów wcielili się osadzeni za Aresztu Śledczego w Ostrowie. Od strony technicznej zaangażowanych było kilkadziesiąt osób. W rolę Jezusa, podobnie jak w ubiegłych latach, wcielił ks. Darek Brylak, proboszcz parafii pw. św. Augustyna w Kostowie, który równocześnie był reżyserem całego widowiska. Scenariusz V Misterium napisał ks. Paweł Wczesny (wikariusz Konkatedry) i ks. Darek Brylak. Dla lepszego odbioru przygotowane zostały telebimy, dzięki którym widzowie mogli śledzić poszczególne sceny rozgrywające w parku, pod Konkatedrą i w samej świątyni.

Całe wydarzenie zorganizowała parafia Konkatedralna przy wsparciu Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz niektórych parafii.

Pod koniec ubiegłego roku uruchomiona została strona internetowa www.ostrowskiemisterium.pl, gdzie zamieszczane były wszelkie informacje związane z misterium. Na facebookowym profilu przeprowadzone zostały krótkie transmisje na żywo z ostatnich chwil przed rozpoczęciem widowiska.

Wkrótce na stronie ostrowskiemisterium.pl i domjozefa.tv pojawi się materiał wideo z V OSTROWSKIEGO MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ. Materiały dodatkowe z #ostrowskiemisterium w Niedzielę Palmową na stronie i facebooku.

Tekst i zdjęcia:
Jacek Ryczkiewicz


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *