Ostrowskie Misterium Męki Pańskiej pod hasłem „Dramat Jezusa” już po raz szósty zostało wystawione w Parku Miejskim, ulicach miasta oraz w Konkatedrze. Mimo padającego deszczu i niskiej temperatury w widowisku uczestniczyło kilkuset widzów.

– Pomimo niesprzyjającej pogody cieszymy się, że Państwo tu jesteście, bo uważacie, że to wydarzenie to jest coś, dlaczego warto pofatygować się przyjść, zobaczyć i przeżyć – powiedziała na początku do zgromadzonych widzów rzecznik prasowa misterium Nicoletta Olejniczak.

– Dzisiejszego wieczoru wkroczyliśmy już w obchód wielkiego tygodnia. Będziemy bardzo mocno przeżywać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Wierzymy, że męka i śmierć Chrystusa nie była końcem, że to była droga, która zaprowadziła do zwycięstwa, do zmartwychwstania. Pragnę już teraz bardzo podziękować za przybycie mieszkańcom naszego miasta i okolic, ale również tym grupom zorganizowanym, które przyjechały z innych miast, miejscowość – powiedział ks. kan. Krzysztof Nojman, organizator, proboszcz parafii Konkatedralnej w Ostrowie Wielkopolskim.

Na początku VI Ostrowskiego Misterium Męki Pańskiej na telebimie pojawiło się przypomnienie końcowej sceny ubiegłorocznego misterium – sceny spowiedzi. Akcję rozpoczęła tajemnicza dotąd „niespodzianka”. Tegoroczna „niespodzianka” to kontynuacja historii o rodzinie, w której rodzice zginęli (ukrzyżowani w ubiegłym roku). Dwojgiem dzieci zmarłych rodziców – Martą i Dominikiem opiekuje się babcia. Scenę rozpoczynają poszukiwania zbuntowanego, wątpiącego w istnienie Boga, Dominika, w której Marta i babcia zamartwiają się jego nieobecnością. Pojawia się również młodzież, znajomi Marty i Dominika, którzy uczestniczą w poszukiwaniach. Akcja nabrała tempa, kiedy wraca Dominik, wściekły na wszystkich, wyrzuca wszystkich z domu i wywraca stół. W tym momencie wszyscy wybiegają pozostawiając zrozpaczoną babcię. Do bogobojnej babci przyszedł Jezus, który ją pocieszył, a także Maryja, która razem z nią nakryła stół do Ostatniej Wieczerzy. Całe misterium przeplatane było historią babci, Dominika i Marty oraz ich znajomych.

W parku odegrane zostały sceny z Wieczernika, Ogrodu Oliwnego, sądu Kajfasza oraz sądu Piłata. Scena Heroda została uwspółcześniona. Jezus spotkał się z Dominikiem-Herodem oraz jego znajomymi. W misterium przedstawiona została realistyczna scena biczowania. Jezus w licznej obstawie rzymskich legionistów, również konnych, przeszedł w drodze krzyżowej na golgotę, która znajdowała się przy Konkatedrze. Chrystus ukrzyżowany został wraz ze złym łotrem i dobrym łotrem. Ciało Zbawiciela po zdjęciu z krzyża trafiło w ręce Maryi. Następnie złożone zostało do grobu w Konkatedrze, który znajdował się za tajemniczymi drzwiami. Zgromadzeni w kościele na telebimie zobaczyli obraz, w którym dwójka młodych ludzi – Marta oraz jej narzeczony Józef biorą ślub. Po nagraniu odezwały się konkatedralne organy, z których wybrzmiał Marsz Mendelssohna. Do kościoła wkroczyła młoda para, która odsłoniła całość grobu. Grób okazał się domem, w którym jest obecny Chrystus. Tą obecność zaznaczyła monstrancja z Najświętszym Sakramentem.

Po zakończeniu VI Ostrowskiego Misterium Męki Pańskiej publiczność opuszczająca Konkatedrę otrzymała broszurkę z rachunkiem sumienia oraz chlebek, którym mogła podzielić się z innymi bliskimi. Przed kościołem aktorzy zbierali datki na organizację misterium.

Retransmisja misterium – domjozefa.tv

W misterium zagrało około 125 aktorów-amatorów – dzieci, młodzież, dorośli, kapłani z parafii ostrowskich i inni. W rolę św. Piotra oraz rzymskich legionistów wcielili się osadzeni za Aresztu Śledczego w Ostrowie oraz jednostki w Kaliszu. Od strony technicznej zaangażowanych było kilkadziesiąt osób. W rolę Jezusa wcielił ks. Darek Brylak, proboszcz parafii pw. św. Augustyna w Kostowie, który równocześnie był reżyserem całego widowiska. W napisanie scenariusza zaangażowane było kilkanaście osób. Organizatorzy przygotowali telebimy, które pozwoliły śledzić wydarzenia ostatnich chwil życia Chrystusa oraz historię „niespodzianki”.

Całe wydarzenie zorganizowała parafia Konkatedralna przy wsparciu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz innych podmiotów. Patronat nad wydarzeniem objęli: Opiekun, Radio Rodzina, telewizja DOMJOZEFA, Kurier Ostrowski, Z Ostrowskiej Konkatedry.

 VI Ostrowskie Misterium Męki Pańskiej to odpowiedź na głosy po zeszłorocznym misterium, kiedy to młodzież w rozmowie z organizatorami chciała zobaczyć coś o sobie.

Na stronie internetowej misterium www.ostrowskiemisterium.pl od wielu tygodni zamieszczane były wszelkie informacje związane z misterium.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz

Trwa VI Ostrowskie Misterium Męki Pańskiej

Opublikowany przez Kurier Ostrowski Sobota, 13 kwietnia 2019

VI Misterium Męki Pańskiej

Opublikowany przez Kurier Ostrowski Sobota, 13 kwietnia 2019

One thought to “VI Ostrowskie Misterium Męki Pańskiej pt. „Dramat Jezusa” [relacja]”

  • Kamila

    Byliście rewelacyjni. Misterium wspaniałe.Olbrzymi sukces!

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *