W sobotnie popołudnie w dużej sali Domu Katolickiego przy konkatedrze odbyła się premiera albumu fotograficznego „Ostrowskie Misteria Męki Pańskiej 2014-2020”. Publikacja przedstawia dziesiątki fotografii, świadectwa uczestników i refleksje twórców ostrowskiego misterium.

Na początku spotkania głos ks. kan. Krzysztof Nojman – proboszcz parafii konkatedralnej, gospodarz misterium. Wspominał organizowane przez siebie wyjazdy na misterium do Poznania i odczucia, jakie towarzyszyły mu na Cytadeli. – To było ogromne przeżycie i myślałem sobie po powrocie z takiego misterium czy jesteśmy w stanie, w Ostrowie, w naszym mieście, zorganizować coś takiego. Okazało się, że przed kilku laty pojawili się chętni ludzie, którzy zaczęli to misterium tutaj organizować  – mówił kapłan. Ks. Nojman opowiedział także o swoich przeżyciach pierwszego ostrowskiego misterium i pozytywnych reakcjach mieszkańców. – Kiedy tu przyszedłem, jako proboszcz, przed pięciu laty, niektórzy pytali się czy będziemy to kontynuować. Udało się i udaje się to kontynuować, ale proszę mi wierzyć, że jest to wielki wysiłek. Dzisiaj zebrać o jednym czasie, w jednym miejscu, stu ludzi, uczestników, tych właśnie aktorów, to jest młodzież, to są młodzi ludzie, wcale nie jest prostą rzeczą. W ogóle zebrać dwustu ludzi, którzy w taki czy inny sposób zaangażują się w przygotowanie takiego misterium nie jest łatwo. Możemy być, myślę, jako miasto, ostrowianie, po prostu dumni, że to udaje się zrobić i mam nadzieję, że będzie udawało się także przez najbliższe lata takie misterium przygotować – powiedział proboszcz konkatedry.

Prowadząca spotkanie, a zarazem pomysłodawca książki Małgorzata Juda-Mieloch opowiedziała o przygotowaniach publikacji. Wspomniała, że pomysł zrodził się w jej głowie w 2017 roku, gdy przeglądała zdjęcia z misterium. – Pierwsza myśl o utrwaleniu misterium pojawiła się wtedy, kiedy w Internecie oglądałam zdjęcia. One były przepiękne, było ich dużo. Wiadomo jak to jest z Internetem, jest niby na zawsze, bo w Internecie nic nie ginie, ale tak naprawdę w tej ilości było duże zagrożenie, że to się jakoś rozejdzie – mówiła prowadząca.

Głos zabrał ks. Adam Kraska, któremu w pierwszych latach powierzono zadanie przygotowania misterium. – Dla księdza, który coś początkuje i odchodzi, musi coś zostawić, najważniejszą informacją jest to, że to nadal trwa. Chciałem podziękować tym wszystkim, którzy przejęli tą ideę misterium i robią kolejne – mówił ks. Adam. – Owoców misterium jest bardzo dużo. W pierwszej edycji rzymianinem, który chłostał Jezusa, był człowiek, który nie wierzył w Boga. Po misterium przyszedł ochrzcić dziecko. Myślę, że to była dla mnie taka nagroda, że misterium pomaga ludziom zbliżyć się do Boga – podkreślił kapłan.

Ks. Dariusz Brylak przez 5 edycji wcielał się w najważniejszą rolę w misterium – Jezusa. Opowiedział o początku swojego udziału w misterium oraz o współpracy, jaka była między kapłanami. Z ust ks. Darka padły również ważne słowa dotyczące przyszłości misterium. – Uważam osobiście, że ostrowskie misterium jest niewykorzystaną szansą ewangelizacyjną. To, że jest sens coś takiego robić, to chyba wszyscy wiemy. Pytanie brzmi, czy wszyscy jesteśmy zaangażowani w to, żeby na scenie stało stu aktorów, a pod sceną… ilu widzów? – mówił ks. Brylak.

W dużej sali Domu Katolickiego na scenie pojawił się element scenerii – Pałac Piłata. Odpowiedzialny za scenografię od początku misterium jest Paweł Moch, który podkreślał jak wiele osób od strony technicznej nad tym pracuje. – Żałuję, że nie odbyło się tegoroczne misterium, bo proszę mi wierzyć, że byłoby to najbardziej zaawansowane technicznie misterium z dotychczas zaprezentowanych – powiedział.

Wśród osób, które zabrały głos był Dariusz Suski, który gra w misterium od początku. – Śmieję się, że jestem w misterium po ciemnej strony mocy, ale ktoś musi. Za każdym razem, przez sześć lat, albo Jezusa skazuję, albo Go wyśmiewam, bo grałem zawsze Sanhedryn, ewentualnie raz Piłata, raz Judasza – mówił.

Przed scenografią w Domu Katolickim pojawili się wszyscy aktorzy wcielający się w rolę Piłata. Był to Marek Wojciekiewicz (2014), Andrzej Rogalka (2015 i 2018), Andrzej Przybył (2016), Dariusz Suski (2017), Tomasz Mieloch (2019), a także Paweł Naskręcki, który miał wcielić się w rolę Piłata w 2020 r., jednak ze względów na pandemię nie było to możliwe.

W albumie znalazły się dziesiątki zdjęć z misteriów autorstwa Dariusza Grzegorowskiego, Krzysztofa Maika i Jacka Ryczkiewicza. Zatrzymane w kadrze sceny prezentują samo misterium, jak również czas przygotowań. Okładka prezentuje ukrzyżowanego Jezusa na tle konkatedry, którego odgrywał ks. Dariusz Brylak. Autorem zdjęcia jest Krzysztof Maik.

Zachęcamy do obejrzenia retransmisji spotkania promocyjnego książki, które transmitowane było na Facebook-owym fanpejdżu.

Książka została wydana przez wydawnictwo Republika Ostrowska oraz parafię Konkatedralną pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim.

Pomysłodawcą i redaktorem albumu jest Małgorzata Juda-Mieloch.

„Ostrowskie Misteria Męki Pańskiej 2014-2020” można nabyć  w cenie 50 zł w biurze parafialnym konkatedry (ul. Ledóchowskiego 4) w godzinach urzędowania.

Tekst i zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *